aktivita ve spánkovém režimu (návrat do prázdnin)
----Spřáteluju TU----
Chceš udělat video (amv)? ZDE
Něco nefunguje?? ZDE
Nějaké nové anime na přání? ZDE
Chybí ti tu něco? ZDE
:'(....Ty jsi jediný problém (zpracovává se)
Quote of the week: "Tears are words the heart can't say."
"Simple but effective"

Recenze: Najít Sky - Joss Stirling | Opravdu je Sky Bright?

26. prosince 2014 v 22:46 | Mary-berry
Žánr: romance, fantasy, YA
Díl: 1/4 (Benedicts) + 1.5
Originální název: Finding Sky
Počet stran: 240
Vazba: hardback
Rok vydání: 2013/09
Nakladatelství: Brána
Anotace: Patnáctiletá Sky je na první pohled typická Angličanka, která se právě s nevlastními rodiči přestěhovala do Colorada. Wrikenridge zase vypadá jako typický americký zapadákov, kde místní zběsile fandí svým sportovním týmům a střední školu ovládají roztleskávačky. Zed Benedict je pro každého problémový floutek, který hřeší na svůj vzhled a talent. Jenže první dojem může klamat. Sky brzy odhalí, že Zed má tajemství, které dělá z Wrikenridge zatraceně nebezpečné místo. A to i tehdy, když v sobě objevíte netušené mimosmyslové schopnosti. A tak se Sky ocitá nejen ve víru první lásky, ale především uprostřed střetu dvou mocných klanů, z nichž jeden se neštítí únosů, vražd ani ovládání cizích myslí…
Už jsem se chystala odebrat se ke spánku, ale neodolala jsem a s ospalýma očima jsem právě dopsala jednu z šílených posledních recenzí letošního roku. Promiňtě za ty škrtance, ale takhle budu ode dneška označovat negativní recenze. Kvůli rozsáhlosti textu jsem obrázky pro tentokrát vynechala.

Do života 16leté Sky se dostáváme v okamžiku, kdy rodinné auto Brightů zastavuje před jejich novým domem, přes oceány vzdáleném od toho starého. Stěhování s sebou přináší obvyklý nástup do známého a zároveň neznámého školního prostředí. Nechybí tu ani neodolatelně sexy kluk z vnější stránky se vším všudy, kterému k dokonalosti přidává talent zvládnout všechno, na co sáhne, i hra na kytaru a bubny. I když Sky Brightovou na nové střední považují za holku se směšným britským přízvukem, která nemá ani páru o historii Spojených států, tvrdit o ní, že je to chudinka bez přátel, se nedá.

Naprosto chápu, že pro autory nové prostředí znamená nekonečný pytel možností. Jedna z mála věcí, kterou jsem Joss taky že nevyčítala. Spíš mě do vrtule vytočila tím, že svůj vypravěčský talent potlačila, doslova ho zahodila, a pokládala jedno klišé vedle druhého, početně zvyšující se s blížícím koncem. Ale to předbíhám.

Přizpůsobil snowboard a ukázal mi, kde mám mít nohy. Dal mi ruce kolem pasu a houpal se se mnou tam a zpět. "Je to o udržení rovnováhy."
"Tohle je jen výmluva, abys na mě mohl sahat."
"Já vím. Skvělé, nemyslíš?"

Jasně, přímo geniální, kdybych to už někde neslyšela. Důkaz, že staré "fígle" na některé stále zabírají...

Seznamte se s Bright Sky aneb jméno někdy klame
Hlavní hrdinka, i když na měsíc stará jako já, mi nepřirostla k srdci tak, jak jsem zpočátku doufala, že ano. Jasně, je zcela normální, aby si slečna nová hned první den školy našla kamarády a zamiloval se do ní pán "jsem zkažený, ale ty jsi konečně ta pravá". Bod pro Sky, vydržela si hrát na ledovou královnu, imunní vůči dokonalosti benjamínka rodiny Benedictů, déle, než jsem hádala. Moje očekávání předčila i v tom, že se z ní na konci vyklubala ještě nesnesitelnější kráva postava, když jsem si už myslela, že níž klesnout se v jejím případě nedá.

"Ty mě vážně nemáš ráda, že?" Dutě se zasmál. "Skvělý, moje spřízněná duše mě absolutně nechápe."
Založila jsem si ruce, abych zakryla fakt, že jsem se třásla. "Čemu bych měla rozumět, hajzlové jsou dost průhlední."

Strana 149 je kapitola sama o sobě. Tu se prokáže Skyina inteligence zamrzlá na bodě nula čili IQ tykve. Vzpomeňte si na má slova, pokud se do knihy vůbec vrhnete, abyste si udělali vlastní názor.

Zazněla píšťalka ohlašující začátek druhé půlky. Přeběhla jsem ke své brance, jen abych byla zastavená Zedem.
"Co zas?" vyštěkla jsem. "Jestli se chystáš mě vykoupat v tom, že jsem na nic, nemusíš, můj tým už to udělal."
Podíval se za mě. "Ne, Sky, chtěl jsem ti říct, že teď jste na druhé straně."

Je zcela normální, aby se holka hihňala. Když se zahihňá kluk, je to prostě divné.

Pojďme se podívat na zoubek ostatním hrdinům
Náhlou změnu v Zedově chování, které se ke škodě dočkáte příliš brzo, a vůbec celého Zeda bych přirovnala k oblíbenému jídlu: první sousto je nejlepší, s každým dalším ztrácíte chuť, až se nakonec přežerete, ehm, teda přejíte. Čím víc se prohlubovaly jeho city ke Sky a naopak, tím víc jsem byla otrávenější. Teď zním jako nepřející, zatrpklá stará panna, ale jejich vztah měl k přirozenosti podle mě daleko.

Přestože jsem většinu postav i přes počáteční sympatie časem zavrhla, v Benedictovic rodince na způsob Twilightu jsem si oblíbila Xava, který více prostoru získává ve 3.díle této série.

"Kdo to udělal?" vykřikla naštvaná Karla. "Xave? Nebudeš házet vejce na našeho hosta!"
Xav vypadal uraženě. "To jsem nebyl já. Proč si vždycky všichni myslí, že je to moje chyba?"
"Protože většinou je," řekl suše Will, jak Xava plesknul zezadu po hlavě, Xav díky tomu upustil příbory na stůl.

Překlady občas dokáží ubrat na kvalitě...
Když jsem označila Pod nekonečnou oblohou jako nezdařilý překlad s hromadou chyb, to jsem ještě netušila, čeho je schopna Michala Bučková. PopKorn ségra shledala coby největší vadu, já jsem ovšem byla trochu kritičtější. Popcorn jsem ještě rozdýchala, třeba se v některých částech Česka počešťuje i ta prasklá kukuřice? Následující věci jsem ale nemohla ignorovat. Překladatelka snad žila v době, kdy se v každé delší větě povinně bez ohledu na správnost gramatiky dělaly interpunkční znaménka. Po dočtení této knihy navíc zjistíte, co znamená doslovný překlad. Překlepy jsou jedna věc, s kterou se musí počítat, neznalost českého jazyka věc druhá a zároveň ostudná, překládat a nemít dostatečné znalosti cizího jazyka věc třetí a nedokonalost je koneckonců věc lidská. Shrnuto, jsem zklamána českým překladem a nejraději bych ho omlátila o hlavu i odpovědnému redaktorovi.

Našla jsem i klady!
Čtivost však nemůžu knize upřít - začetla jsem se téměř okamžitě. Možná na tom má podíl skutečnost, že autorka použila ich formu, kterou zvládla podat docela přesvědčivě, anebo je to tím, že předtím jsem měla tu čest s Inkarceronem a s ním spojeným vyprávěním v 3. osobě, přes které jsem se horko těžko prokousávala.

Neodsuzuji, ale přednáším konečný verdikt
Vcelku jednoduchá zápletka s nadějí do budoucna tvoří kostru příběhu, který v mém věku nedokážu patřičně ocenit, ale doporučuji každému, kdo má dost sil, aby vydržel číst něco, co už tu bylo a ještě bude snad stokrát, pokaždé zahalené v jiném kabátku. Neubude ani toho, kdo touží zažít obyčejnou vůni první lásky, potrpí si na spřízněných duších a akci moc nevyhledává. Náročným čtenářům přímo zakazuju. Ale co já vím? Možná jsem to já, která k tomu přistupuje jako starší generace k sexu před zletilostí.
Pro zopakování, Najít Sky je příběh s jednoduchou dějovou linkou, a proto zanechá kladný dojem především v těch, kteří toho nemají moc načtené, aby mohli srovnávat.

Na závěr speciál v podobě šesti rad Zeda Benedicta, jak někoho sbalit:
  1. Dívce vždycky zalichotí, když ji přirovnáte k malému asijskému stromku pěstovaném v květináči, nemyslíte? Přesně tak, jedná se o bonsaj, což pochopíte velmi rychle.
  2. Házejte na dívku neznámé pojmy jako je Savant, zaručeně si získáte její zvýšenou pozornost.
  3. Shoďte ji do ledové vody, bude vám po zbytek společného života vděčná.
  4. Varujte svou budoucí holku před nebezpečím číhajícím za setmění. Po tomto se bez vás ani nehne.
  5. Rande č. 1: Najměte si neprofesionální kriminálníky, kteří se pokusí vaší přítelkyni během rande překvapit střeleckou akcí.
  6. Rande č. 2: Nic se nevyrovná zážitku, v němž skončíte na policejní stanici.

V konečném hodnotím dílo Joss Stirling 65 %.

Možná si říkáte, že na to, jak jsem knihu shazovala, jsem ji dala překvapivě vysoké hodnocení. No, asi jsem potřebovala zjistit, jestli zvládám i něco jiného, než psát hezké recenze. :D Ale kdepak, je to tím, že se snažím vidět knihu objektivně i za cenu, že se mi třeba vážně zamlouvala.

A kdopak si všiml nějaké chyby? Neprozradím v čem, ale je tu obrovský trn do očí, jehož nalezení odměním bezvýznamným pluskem do budoucí soutěže. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kouzelná klubovna Kouzelná klubovna | E-mail | Web | 27. prosince 2014 v 9:27 | Reagovat

Páni, ty jsi ji ale potopila! :D A taky jsi mě pobavila. :) Ty rady jsou boží! A výstižné. :) Já s knihou byla spokojená, znám i horší, a proto jsem ji za tu čtivost musela odměnit. :) Jen mě mrzí, že nechystají další díly. :/ Ráda bych si je přečetla. :)

2 *Mary-berry* <33 *Mary-berry* <33 | Web | 28. prosince 2014 v 21:11 | Reagovat

[1]: Nebyl to sice záměr, ale aspoň něco ti má recenze přinesla. Náhodou, vůbec by mi nevadilo, kdyby po mně někdo v tak vážném okamžiku začal střílet, a na policejní stanici jsem taky nebyla.
Překvapivě mě to štve taky. Celkově nesnáším něco nekompletní. Připadám si ochuzená o Xava, navíc zmínky o hrdinech předchozích dílů miluju.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama